Race Results

Herbie’s Home Town Loop Four Mile Results

Bellefonte, Pa, Aug. 15, 2015, Weather Warm
Results by NITTANY VALLEY RUNNING CLUB

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

    1      OpM  Seth Robbins, 23, Lock Haven, PA               21:34  
    2    1 M30  Constantin Schreiber, 31, Bellefonte, PA       24:04  
    3    1 M50  Rich Harter, 59, State College, PA             30:05  
    4    1 M40  Brian Bennett, 43, Bellefonte, PA              30:37  
    5    2 M40  Koji Toyokawa, 41, State College, PA           30:42  
    6    2 M50  David Degroote, 57, State College, PA          30:59  
    7      OpW  Hannah Lysczuk, 29*, Pleasant Gap, PA          31:28  
    8    3 M50  Dean McHenry, 54, State College, PA            31:37  
    9    2 M30  Aaron Benson, 31, Bellefonte, PA               31:49  
   10    1 W15  Mackenzie Wenrick, 18*, Woodward, PA           32:02  
   11    3 M40  Jim Yost, 48, New Tripoli, PA                  32:19  
   12    4 M40  Brett Smith, 40, State College, PA             32:24  
   13    1 M20  Bartholomew Beck, 28, Pleasant Gap, PA         32:46  
   14    1 W20  Brittany Meier, 21*, Port Matilda, PA          32:56  
   15    5 M40  Mark Brady, 49, Bellefonte, PA                 33:21  
   16    6 M40  Steve Ramos, 48, PlAsston, NH                  33:31  
   17    1 M15  Brian Feldman, 15, Bellefonte, PA              33:42  
   18    3 M30  Chad Laubach, 30, Bellefonte, PA               34:40  
   19    1 W30  Brooke Schreiber, 34*, Bellefonte, PA          34:41  
   20    2 W20  Ericka Mendez, 26*, Mill Hall, PA              35:16  
   21    3 W20  Amanda Giffin, 29*, State College, PA          35:17  
   22    1 JrW  Amber Shirey, 13*, Pleasant Gap, PA            35:32  
   23    2 M15  Matthew Horner, 19, Bellefonte, PA             35:35  
   24    1 W40  Jennie Toyokawa, 42*, State College, PA        35:36  
   25    3 M15  Mathew Feldman, 18, Bellefonte, PA             35:45  
   26    1 M60  Barry Pearce, 61, Bellefonte, PA               35:51  
   27    4 M50  David Brockway, 55, Bellefonte, PA             35:54  
   28    7 M40  David Lloyd, 45, State College, PA             36:02  
   29    4 M30  Michael McAfee, 38, State College, PA          36:10  
   30    2 W40  Colleen Sheehan, 46*, Boalsburg, PA            36:15  
   31    2 W30  Erin Cernuska, 31*, Bellefonte, PA             36:20  
   32    5 M30  Brett Ripka, 38, Bellefonte, PA                36:34  
   33    5 M50  Steve Gasper, 53, Bellefonte, PA               36:39  
   34    3 W30  Jennifer Putnam, 38*, Bellefonte, PA           36:52  
   35    8 M40  John Sheehan, 46, Boalsburg, PA                36:56  
   36    4 W30  Britta Petrich, 35*, State College, PA         37:22  
   37    3 W40  Cindy Rowe, 47*, Bellefonte, PA                38:17  
   38    4 W40  Dawn Maguire, 44*, State College, PA           38:24  
   39    5 W40   Eileen Kirk, 47*, Danville, PA                38:32  
   40    2 M60  Dennis McDowell, 66, Mingoville,PA             38:41  
   41    1 W50  Denise Weaver, 50*, Pleasant Gap, PA           38:53  
   42    3 M60  Lance Brodie, 60, State College, PA            39:03  
   43    2 JrW  Keeli Pighetti, 13*, Howard, PA                39:09  
   44    2 M20  Derek Hoover, 25, State College, PA            40:06  
   45    4 M60  Bob Dennison, 75, Wilkes-Barre,PA              40:24  
   46    6 M50  Jeff Stringer, 58, Bellefonte, PA              40:27  
   47    9 M40  Bill Mahoney, 41, State College, PA            40:31  
   48    6 W40  Kimberly Weaver, 49*, Bellefonte, PA           40:36  
   49    1 W60  Paula Jech, 71*, State College, PA             41:27  
   50    4 W20  Christina Ricciardelli, 29*, PhOenix, AZ       41:47  
   51    2 W15  Kiara MacMath, 16*, Bellefonte, PA             42:31  
   52    5 W20   Emily Dauberman, 23*, Bellefonte, PA          42:38  
   53    7 M50  David Modricker, 53, Howard, PA                42:52  
   54    7 W40  Julie Willets, 42*, Bellefonte, PA             42:53  
   55    1 JrM  Jack Blizard, 14, Allentown, PA                43:00  
   56    2 W50  Ann Marie Daniel, 52*, State College, PA       43:10  
   57   10 M40  Jeffrey Mundwiler, 42, Bellefonte, PA          43:12  
   58    4 M15  Cameron McKee, 15, Bellefonte, PA              43:14  
   59    5 W30  Amber Kresovich, 33*, Bellefonte, PA           43:41  
   60    2 JrM  Henry Walker, 8, Brookfield, IL                43:49  
   61   11 M40  Jeff Steiner, 49, Pleasant Gap, PA             43:50  
   62    6 W20  Jenna Spinelle, 29*, State College, PA         43:53  
   63    6 M30  Adam McMillen, 32, State College, PA           43:54  
   64    6 W30  Melissa Timko, 37*, Phillipsburg, PA           44:16  
   65    3 W50  Tina Hyduke, 58*, Port Matilda, PA             44:40  
   66   12 M40  Kurt Johnson, 49, Bellefonte, PA               44:48  
   67    4 W50  Josette Zielinski, 58*, Elysburg, PA           45:42  
   68    8 W40  Laurie Shirey, 44*, Pleasant Gap, PA           46:25  
   69    7 M30  Jeremiah Northridge, 37, State College, PA     46:42  
   70    8 M50  Terrence Glunt, 56, Bellefonte, PA             47:01  
   71    9 W40  Maria Mundwiler, 46*, Bellefonte, PA           47:04  
   72   10 W40  Cathleen Walker, 45*, Brookfield, IL           47:46  
   73    3 M20  Micheal Kilborn, 27, Brookfield, IL            48:26  
   74    5 M60  Tom Jech, 71, State College, PA                48:43  
   75    7 W30  Monica Mahoney, 35*, State College, PA         49:44  
   76    9 M50  Mitchell Schmidt, 56, State College, PA        49:45  
   77    6 M60  Arnold Gasche, 85, State College, PA           51:58  
   78    7 M60  Carl Miller, 79, Bellefonte, PA                52:06  
   79    5 W50  Ginny Ricciardelli, 55*, PhOenix, AZ           52:12  
   80   11 W40  Coby Pighetti, 43*, Howard, PA                 52:50  
   81    8 W30  Khushboo Mehandru, 31*, Louisville, KY         52:52  
   82   13 M40  George Stone, 48, Bellefonte, PA               54:23  
   83    6 W50  Leah Bug, 50*, Bellefonte, PA                  56:27  
   84    2 W60  Linda Himes, 64*, Kersey, PA                   59:08  
   85    8 M60  John Himes, 71, Kersey, PA                     59:09  
   86    9 W30  Abigail Jordan, 34*, Abington, MD              59:34  
   87    7 W20  Sarah Ray, 24*, Lock Haven, PA                 59:35  
   88    4 M20  Tim Ray, 27, Lock Haven, PA                    59:36  
   89   12 W40  Kathy Young, 44*, Lock Haven, PA           1:00:59  
   90    3 W60  Jolene Peterson, 65*, Bellefonte, PA       1:01:06  
   91    9 M60  George Etzwiler, 95, State College, PA     1:01:09  
   92   10 M60  Walter Peterson, 69, Bellefonte, PA        1:01:12  
   93    7 W50  Jonna Jabco, 51*, Bellefonte, PA           1:03:33  
   94    8 W50  Stacey Wright, 54*, Howard, PA             1:04:21  
   95   10 W30  Sara Tyson, 35*, Howard, PA                1:05:28  
   96   11 W30  Jamie Hockenberry, 35*, Bellefonte, PA     1:05:29  
   97   12 W30  Angela Rothrock, 35*, Bellefonte, PA       1:05:29  
   98   13 W40  Lisa Reyes, 44*, State College, PA         1:06:01  
   99   11 M60  Mark Grumley, 67, PhOenix, AZ              1:06:51  
  100    9 W50  Carol Grumley, 58*, PhOenix, AZ            1:06:51  
  101    8 M30  Paul Grumley, 30, PhOenix, AZ              1:06:53  
  102    9 M30  Jacques Hoffler, 33, Hughesville, MD       1:06:57  
  103   13 W30  Elizabeth Hoffler, 31*, Hughesville, MD    1:06:58  
  104   10 W50  Kathy Cunningham, 55*, Bellefonte, PA      1:06:59  
  105   11 W50  Karen Truesdale, 59*, Bellefonte, PA       1:07:00  
  106   12 W50  Linda Jabco, 52*, Bellefonte, PA           1:09:04  
  107    8 W20  Heather Jabco, 26*, Bellefonte, PA         1:09:04  
  108    3 JrW  Makaila Alterio, 12*, Pleasant Gap, PA     1:09:04  
  109   12 M60  Denny Mason, 67, Bellefonte, PA            1:09:04  
  110    5 M15  Greg Watson, 15, Bellefonte, PA            1:09:04  
  111    6 M15  Darren Heeman, 17, Pleasant Gap, PA        1:09:04  
  112    7 M15  Zachary Musser, 18, Bellefonte, PA         1:09:04  
  113    8 M15  Ian Marshall, 18, Bellefonte, PA           1:09:04  
  114    9 M15  Austin Swatsworth, 16, Bellefonte, PA      1:09:04  
  115   10 M15  Hunter McElfresh, 18, Pleasant Gap, PA     1:09:04  
  116   11 M15  Logan Harter, 17, Bellefonte, PA           1:09:04  
  117   12 M15  Dane Alterio, 17, Bellefonte, PA           1:09:04  
  118   13 M15  Jeremy Warefield, 17, Bellefonte, PA       1:09:04  
  119   14 M15  Ethan  Corman, 16, Bellefonte, PA          1:09:04  
  120    3 JrM  Vance Alterio, 14, Bellefonte, PA          1:09:04  
  121    4 JrM  Sean Reeder, 14, Bellefonte, PA            1:09:04  
  122   13 M60  Joseph Zielinski, 62, Elysburg, PA         1:16:22  
  123   10 M30  Phillip Johnson, 34, Norristown, PA        1:25:00  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
4 finishers among Men Under 15
14 finishers among Men 15 - 19
4 finishers among Men 20 - 29
10 finishers among Men 30 - 39
13 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
13 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women Under 15
2 finishers among Women 15 - 19
8 finishers among Women 20 - 29
13 finishers among Women 30 - 39
13 finishers among Women 40 - 49
12 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 & Up
69 male finishers
54 female finishers
123 total finishers


Age Groups
         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

Open Men
    1    1 M20  Seth Robbins, 23, Lock Haven, PA               21:34  
Open Women
    1    1 W20  Hannah Lysczuk, 29, Pleasant Gap, PA           31:28  

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

Men Under 15
   32    1      Jack Blizard, 14, Allentown, PA                43:00  
   35    2      Henry Walker, 8, Brookfield, IL                43:49  
   65    3      Vance Alterio, 14, Bellefonte, PA          1:09:04  
   66    4      Sean Reeder, 14, Bellefonte, PA            1:09:04  

Men 15 - 19
   14    1      Brian Feldman, 15, Bellefonte, PA              33:42  
   16    2      Matthew Horner, 19, Bellefonte, PA             35:35  
   17    3      Mathew Feldman, 18, Bellefonte, PA             35:45  
   34    4      Cameron McKee, 15, Bellefonte, PA              43:14  
   55    5      Greg Watson, 15, Bellefonte, PA            1:09:04  
   56    6      Darren Heeman, 17, Pleasant Gap, PA        1:09:04  
   57    7      Zachary Musser, 18, Bellefonte, PA         1:09:04  
   58    8      Ian Marshall, 18, Bellefonte, PA           1:09:04  
   59    9      Austin Swatsworth, 16, Bellefonte, PA      1:09:04  
   60   10      Hunter McElfresh, 18, Pleasant Gap, PA     1:09:04  
   61   11      Logan Harter, 17, Bellefonte, PA           1:09:04  
   62   12      Dane Alterio, 17, Bellefonte, PA           1:09:04  
   63   13      Jeremy Warefield, 17, Bellefonte, PA       1:09:04  
   64   14      Ethan  Corman, 16, Bellefonte, PA          1:09:04  

Men 20 - 29
   11    1      Bartholomew Beck, 28, Pleasant Gap, PA         32:46  
   27    2      Derek Hoover, 25, State College, PA            40:06  
   41    3      Micheal Kilborn, 27, State College, PA         48:26  
   48    4      Tim Ray, 27, Lock Haven, PA                    59:36  

Men 30 - 39
    2    1      Constantin Schreiber, 31, Bellefonte, PA       24:04  
    8    2      Aaron Benson, 31, Bellefonte, PA               31:49  
   15    3      Chad Laubach, 30, Bellefonte, PA               34:40  
   21    4      Michael McAfee, 38, State College, PA          36:10  
   22    5      Brett Ripka, 38, Bellefonte, PA                36:34  
   37    6      Adam McMillen, 32, State College, PA           43:54  
   39    7      Jeremiah Northridge, 37, State College, PA     46:42  
   52    8      Paul Grumley, 30, PhOenix, AZ              1:06:53  
   53    9      Jacques Hoffler, 33, Hughesville, MD       1:06:57  
   68   10      Phillip Johnson, 34, Norristown, PA        1:25:00  

Men 40 - 49
    4    1      Brian Bennett, 43, Bellefonte, PA              30:37  
    5    2      Koji Toyokawa, 41, State College, PA           30:42  
    9    3      Jim Yost, 48, New Tripoli, PA                  32:19  
   10    4      Brett Smith, 40, State College, PA             32:24  
   12    5      Mark Brady, 49, Bellefonte, PA                 33:21  
   13    6      Steve Ramos, 48, PlAsston, NH                  33:31  
   20    7      David Lloyd, 45, State College, PA             36:02  
   24    8      John Sheehan, 46, Boalsburg, PA                36:56  
   30    9      Bill Mahoney, 41, State College, PA            40:31  
   33   10      Jeffrey Mundwiler, 42, Bellefonte, PA          43:12  
   36   11      Jeff Steiner, 49, Pleasant Gap, PA             43:50  
   38   12      Kurt Johnson, 49, Bellefonte, PA               44:48  
   46   13      George Stone, 48, Bellefonte, PA               54:23  

Men 50 - 59
    3    1      Rich Harter, 59, State College, PA             30:05  
    6    2      David Degroote, 57, State College, PA          30:59  
    7    3      Dean McHenry, 54, State College, PA            31:37  
   19    4      David Brockway, 55, Bellefonte, PA             35:54  
   23    5      Steve Gasper, 53, Bellefonte, PA               36:39  
   29    6      Jeff Stringer, 58, Bellefonte, PA              40:27  
   31    7      David Modricker, 53, Howard, PA                42:52  
   40    8      Terrence Glunt, 56, Bellefonte, PA             47:01  
   43    9      Mitchell Schmidt, 56, State College, PA        49:45  

Men 60 & Up
   18    1      Barry Pearce, 61, Bellefonte, PA               35:51  
   25    2      Dennis McDowell, 66, Mingoville,PA             38:41  
   26    3      Lance Brodie, 60, State College, PA            39:03  
   28    4      Bob Dennison, 75, Wilkes-Barre,PA              40:24  
   42    5      Tom Jech, 71, State College, PA                48:43  
   44    6      Arnold Gasche, 85, State College, PA           51:58  
   45    7      Carl Miller, 79, Bellefonte, PA                52:06  
   47    8      John Himes, 71, Kersey, PA                     59:09  
   49    9      George Etzwiler, 95, State College, PA     1:01:09  
   50   10      Walter Peterson, 69, Bellefonte, PA        1:01:12  
   51   11      Mark Grumley, 67, PhOenix, AZ              1:06:51  
   54   12      Denny Mason, 67, Bellefonte, PA            1:09:04  
   67   13      Joseph Zielinski, 62, Elysburg, PA         1:16:22  

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

Women Under 15
    7    1      Amber Shirey, 13, Pleasant Gap, PA             35:32  
   17    2      Keeli Pighetti, 13, Howard, PA                 39:09  
   55    3      Makaila Alterio, 12, Pleasant Gap, PA      1:09:04  

Women 15 - 19
    2    1      Mackenzie Wenrick, 18, Woodward, PA            32:02  
   21    2      Kiara MacMath, 16, Bellefonte, PA              42:31  

Women 20 - 29
    3    1      Brittany Meier, 21, Port Matilda, PA           32:56  
    5    2      Ericka Mendez, 26, Mill Hall, PA               35:16  
    6    3      Amanda Giffin, 29, State College, PA           35:17  
   20    4      Christina Ricciardelli, 29, PhOenix, AZ        41:47  
   22    5       Emily Dauberman, 23, Bellefonte, PA           42:38  
   26    6      Jenna Spinelle, 29, State College, PA          43:53  
   40    7      Sarah Ray, 24, Lock Haven, PA                  59:35  
   54    8      Heather Jabco, 26, Bellefonte, PA          1:09:04  

Women 30 - 39
    4    1      Brooke Schreiber, 34, Bellefonte, PA           34:41  
   10    2      Erin Cernuska, 31, Bellefonte, PA              36:20  
   11    3      Jennifer Putnam, 38, Bellefonte, PA            36:52  
   12    4      Britta Petrich, 35, State College, PA          37:22  
   25    5      Amber Kresovich, 33, Bellefonte, PA            43:41  
   27    6      Melissa Timko, 37, Phillipsburg, PA            44:16  
   33    7      Monica Mahoney, 35, State College, PA          49:44  
   36    8      Khushboo Mehandru, 31, Louisville, KY          52:52  
   39    9      Abigail Jordan, 34, Abington, MD               59:34  
   45   10      Sara Tyson, 35, Howard, PA                 1:05:28  
   46   11      Jamie Hockenberry, 35, Bellefonte, PA      1:05:29  
   47   12      Angela Rothrock, 35, Bellefonte, PA        1:05:29  
   50   13      Elizabeth Hoffler, 31, Hughesville, MD     1:06:58  

Women 40 - 49
    8    1      Jennie Toyokawa, 42, State College, PA         35:36  
    9    2      Colleen Sheehan, 46, Boalsburg, PA             36:15  
   13    3      Cindy Rowe, 47, Bellefonte, PA                 38:17  
   14    4      Dawn Maguire, 44, State College, PA            38:24  
   15    5       Eileen Kirk, 47, Danville, PA                 38:32  
   18    6      Kimberly Weaver, 49, Bellefonte, PA            40:36  
   23    7      Julie Willets, 42, Bellefonte, PA              42:53  
   30    8      Laurie Shirey, 44, Pleasant Gap, PA            46:25  
   31    9      Maria Mundwiler, 46, Bellefonte, PA            47:04  
   32   10      Cathleen Walker, 45, Brookfield, IL            47:46  
   35   11      Coby Pighetti, 43, Howard, PA                  52:50  
   41   12      Kathy Young, 44, Lock Haven, PA            1:00:59  
   48   13      Lisa Reyes, 44, State College, PA          1:06:01  

Women 50 - 59
   16    1      Denise Weaver, 50, Pleasant Gap, PA            38:53  
   24    2      Ann Marie Daniel, 52, State College, PA        43:10  
   28    3      Tina Hyduke, 58, Port Matilda, PA              44:40  
   29    4      Josette Zielinski, 58, Elysburg, PA            45:42  
   34    5      Ginny Ricciardelli, 55, PhOenix, AZ            52:12  
   37    6      Leah Bug, 50, Bellefonte, PA                   56:27  
   43    7      Jonna Jabco, 51, Bellefonte, PA            1:03:33  
   44    8      Stacey Wright, 54, Howard, PA              1:04:21  
   49    9      Carol Grumley, 58, PhOenix, AZ             1:06:51  
   51   10      Kathy Cunningham, 55, Bellefonte, PA       1:06:59  
   52   11      Karen Truesdale, 59, Bellefonte, PA        1:07:00  
   53   12      Linda Jabco, 52, Bellefonte, PA            1:09:04  

Women 60 & Up
   19    1      Paula Jech, 71, State College, PA              41:27  
   38    2      Linda Himes, 64, Kersey, PA                    59:08  
   42    3      Jolene Peterson, 65, Bellefonte, PA        1:01:06

Herbie’s Home Town Loop Ten Mile Results

Bellefonte, Pa, Aug. 15, 2015, Weather Warm
Results by NITTANY VALLEY RUNNING CLUB

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

    1      OpM  Michael Dalton, 28, Bellefonte, PA         1:02:35  
    2    1 M40  Andrew Maguire, 45, State College, PA      1:07:08  
    3    2 M40  Jerry Harrington, 46, Port Matilda, PA     1:08:16  
    4    1 M30  Bob Shafer, 34, Bellefonte, PA             1:08:53  
    5    3 M40  Mark Fedkin, 45, State College, PA         1:09:17  
    6    1 M60  Tom Cali, 60, State College, PA            1:10:59  
    7    2 M30  Alan Effrig, 36, State College, PA         1:12:05  
    8    1 M50  Robert Shaver, 54, Loganton, PA            1:13:13  
    9    1 M20  Reynaldo Gutierrez, 26, State College, PA
                                                           1:14:19  
   10    2 M50  Cyril Figgis, 51, State College, PA        1:16:02  
   11      OpW  Alexandra Miller, 26*, Bellefonte, PA      1:16:09  
   12    2 M20  Bryan Smith, 27, Pleasant Gap, PA          1:17:52  
   13    4 M40  Dan Kirk, 48, Danville, PA                 1:17:56  
   14    5 M40  Andy Caruso, 42, Pleasant Gap, PA          1:20:08  
   15    6 M40  Chuck Beyer, 41, Kersey, PA                1:22:24  
   16    7 M40  Brian Algeo, 44, State College, PA         1:23:13  
   17    3 M50  John Ricciardelli, 54, PlAcitas, NM        1:26:43  
   18    1 W30  Joy Mattern, 37*, Bellefonte, PA           1:33:28  
   19    3 M30  Sudeep Mehandru, 34, Louisville, KY        1:41:08  
   20    4 M50  Rob Singer, 52, Kersey, PA                 1:44:42  
   21    2 M60  Robert Crowe, 67, Pa Furnace, PA           1:48:08  
   22    1 W20  Laura Pollock, 28*, Port Matilda, PA       1:50:55  
   23    3 M60  John Melonas, 60, Port Matilda, PA         1:55:06  
   24    2 W30  Erin Swatsworth, 34*, Ashland, PA          1:56:17  
   25    3 W30  Dawn Lorenz, 34*, Pleasant Gap, PA         1:56:53  
   26    8 M40  Robert Blizard, 47, Allentown, PA          1:58:08  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men 20 - 29
3 finishers among Men 30 - 39
8 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 20 - 29
3 finishers among Women 30 - 39
22 male finishers
4 female finishers
26 total finishers


Age Groups
         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME

Open Men
    1    1 M20  Michael Dalton, 28, Bellefonte, PA         1:02:35  
Open Women
    1    1 W20  Alexandra Miller, 26, Bellefonte, PA       1:16:09  

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME



Men 20 - 29
    9    1      Reynaldo Gutierrez, 26, State College, PA
                                                           1:14:19  
   11    2      Bryan Smith, 27, Pleasant Gap, PA          1:17:52  

Men 30 - 39
    4    1      Bob Shafer, 34, Bellefonte, PA             1:08:53  
    7    2      Alan Effrig, 36, State College, PA         1:12:05  
   17    3      Sudeep Mehandru, 34, Louisville, KY        1:41:08  

Men 40 - 49
    2    1      Andrew Maguire, 45, State College, PA      1:07:08  
    3    2      Jerry Harrington, 46, Port Matilda, PA     1:08:16  
    5    3      Mark Fedkin, 45, State College, PA         1:09:17  
   12    4      Dan Kirk, 48, Danville, PA                 1:17:56  
   13    5      Andy Caruso, 42, Pleasant Gap, PA          1:20:08  
   14    6      Chuck Beyer, 41, Kersey, PA                1:22:24  
   15    7      Brian Algeo, 44, State College, PA         1:23:13  
   21    8      Robert Blizard, 47, Allentown, PA          1:58:08  

Men 50 - 59
    8    1      Robert Shaver, 54, Loganton, PA            1:13:13  
   10    2      Cyril Figgis, 51, State College, PA        1:16:02  
   16    3      John Ricciardelli, 54, PlAcitas, NM        1:26:43  
   18    4      Rob Singer, 52, Kersey, PA                 1:44:42  

Men 60 & Up
    6    1      Tom Cali, 60, State College, PA            1:10:59  
   19    2      Robert Crowe, 67, Pa Furnace, PA           1:48:08  
   20    3      John Melonas, 60, Port Matilda, PA         1:55:06  

         CLASS  
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME



Women 20 - 29
    3    1      Laura Pollock, 28, Port Matilda, PA        1:50:55  

Women 30 - 39
    2    1      Joy Mattern, 37, Bellefonte, PA            1:33:28  
    4    2      Erin Swatsworth, 34, Ashland, PA           1:56:17  
    5    3      Dawn Lorenz, 34, Pleasant Gap, PA          1:56:53